OpenMeetings Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 OpenMeetings Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Okunuyor OpenMeetings Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Uzaktan eğitim yapabilme imkanının yanı sıra mekân bağımsız şekilde toplantılar da yapılabilen Sanal Sınıf yönetim programları hem öğrencilere hem de öğretmenlere eğitim-öğretim için büyük bir avantaj sunmaktadır. Sanal Sınıf programların arasında sıklıkla kullanılan Adobe Connect, pek çok özelliği ile kullanıcıların ilgisini çekmekle beraber MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü de bu programlarla uzaktan eğitim programları düzenlemektedir. Ancak yüksek fiyatlı olması nedeniyle kullanıcılar çeşitli benzer özellikteki programları aramaktadır.

Tamamen Ücretsiz OpenMeetings Kullanımı

Kullanıcıların hiçbir ücret ödemeden Adobe Connect ile aynı işleve sahip olan aradığı programlara, OpenMeetings adlı program ideal bir çözümdür. Tarayıcı üzerinden çalışan ve internet ortamında video konferans yapılması için imkân sunan OpenMeetings, kullanıcıların mikrofonunu ya da kamerasını kullanarak çalıştırdığı bir programdır. OpenMeetings yazılımı, herhangi bir fiziksel sunucuya veya sanal sunucuya ihtiyaç duymadan çalışmaktadır. Gün geçtikçe yeni özellikler eklenerek geliştirilen OpenMeetings, kullanıcıların beyaz tahta üzerine ekran ve doküman paylaşımı imkânı da sunmaktadır. Kullanım, kullanıcı sayısı, kurulum ve sunucuya indirilme konusunda herhangi bir limiti olmayan bu yazılımın pek çok özelliği bulunmaktadır. Özellikleriyle kullanıcıların beğenisini toplamayı başaran OpenMeetings kullanımı;

  • Ses ve video aktarımı,
  • Birden fazla dil desteği ve yeni bir dil tanımlama,
  • Tekrardan boyutlandırma, sürükleme ve bırakma, düzenleme, yazma gibi beyaz tahta uygulamaları,
  • Özel/genel toplantı odaları bulundurma,
  • Bazı dosya tiplerini indirme imkânı
  • Katılımcıların masaüstü ekranını görebilme şeklinde gösterilmektedir.

OpenMeetings konferans oturumu esnasında ses ve video işlevleri için kullanıcılarına sadece resim, sadece video, sadece ses ve ses+video olmak üzere dört seçenek sunmaktadır. Birden fazla beyaz tahta uygulaması sayesinde çeşitli tahta örnekleri eklenebilmekte ve her bir tahta için çeşitli belge ve araçlar tanımlanabilmektedir. Beyaz tahtalara DOC, PPT ve PDF vb. belgeleri yükleme olanağı sağlayan OpenMeetings, Media Server AP’ını Kurento ya da Red5 üzerinde kullanmaktadır. Ayrıca internet bağlantı hızının düşük olduğu zamanlarda görüntü kalitesini düşürerek yayının devam etmesini sağlamaktadır. OpenMeetings yazılımı açık kaynak olduğu için açık kaynak olan içerik ve öğrenme yönetim sistemlerinin tümüne entegre edilebilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın