Online Sınavda Ayna Kullanılacak, Kopya Engellenecek

 Online Sınavda Ayna Kullanılacak, Kopya Engellenecek
Okunuyor Online Sınavda Ayna Kullanılacak, Kopya Engellenecek

Covid-19 sebebiyle okullar uzaktan eğitim ile ders işliyor ve sınavları online ortamda gerçekleştiriyorlar. Bu durumda ise öğrencilerin kopya çekme ihtimali yükseliyor. Bilkent Üniversitesi’nin getirdiği uygulama ile online sınavda ayna kullanılacak, kopya engellenecek. Üniversite her öğrencinin sınav esnasındaki adımlarını takip edebilecek.

Online sınavlarda kopya sorununu ortadan kaldırmak için yeni yazılımlar yazılıyor ve öğrencilere bazı zorunluluklar getiriliyor. Yapılan soruya geri dönememe ya da kamera açma gibi yollarla kopya çekme önlenmeye çalışılıyor. Bilkent Üniversitesi ise kopya için yazılım değil, ayna ile çözüm getirmeyi tercih etti. Öğrencilere iki kamera kullanma şartı yerine ayna gönderdiklerini ifade eden rektör, bunun daha doğru olduğunu ifade etti.

Bilkent Üniversitesi Ayna Gönderiyor

Rektör öğrencilerin eşit şartlar sınava girmesini sağlamak için her öğrenciye ayna temin ediyor. Bu sayede online sınavda ayna kullanılacak, kopya engellenecek. İki kamerası olmayan kişiler için düşünülen bu alternatif, öğrencilere ücretsiz bir şekilde gönderiliyor. Ayna hem kişiyi hem de bilgisayarı görecek şekilde sabitlenecek bir aparatla birlikte iletiliyor. Bazı okulların sunduğu iki kamera şartı ise burada yer almıyor.

17 Aralık 2020 tarihinden itibaren öğrencilerle e-mail yolu ile iletişim kuruldu ve her öğrencinin adresi temin edildi. Öğrencilerden alınan adreslere ise aynalar gönderilmeye başlandı. Toplamda 11 bin öğrenciye götürülecek olan aynalar, dik durmasını sağlayan bir aparat ile birlikte yollanıyor. Bu aynalar Bilkent Üniversitesi’ne özel olarak üretiliyor.

Adaletli Bir Sınav

Virüs sebebi ile sınavların yüz yüze gerçekleştirilmesi mümkün olmuyor. Bu durum da kopya ihtimalini ortaya çıkartıyor. Bu durum için ise online sınavda ayna kullanılacak, kopya engellenecek. Kopya çeken öğrenci sayısının az olması bile adaletsiz olmasına neden oluyor. Adaletli bir sınav olması adına her öğrenciye üniversite tarafından ayna temin ediliyor. Üstelik ücretsiz olarak verilen aynalar ile birlikte öğrencinin yalnızca kendini ve bilgisayar ekranını göstermesi gerekiyor.

Rektör yaptığı açıklamalar ile yazılımların doğru çalışıp çalışmadığına emin olamadıklarını ve diğer yollar ile de yazılımların engellenebileceğini ifade etti. Bu nedenle de çözüm olarak ayna gönderiliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın