Online Oyunculuk Eğitimi Faydalı Olur mu?

 Online Oyunculuk Eğitimi Faydalı Olur mu?
Okunuyor Online Oyunculuk Eğitimi Faydalı Olur mu?

Kamera önünde ya da sahnede, ses ve hareketlerle, jest ve mimiklerin yansıtıldığı karakterin izleyici kişilere sunulması olarak adlandırılan oyunculuk, çeşitli eğitimleri sayesinde kişilerin, dizi, film, tiyatro, reklam oyuncusu ya da sokak sanatçısı olmalarını sağlamaktadır. Oyuncu olmak isteyen üniversite öğrencileri, ilgili bölümlerde kendini geliştirmektedir. Ayrıca oyunculuğa yatkınlığı olan kişiler konservatuarların oyunculuk bölümlerine özel yetenek sınavları ile girebilmektedir. Yalnızca eğitimlerin mesleğe geçiş için yeterli olmadığı günümüzde, oyuncu olmak isteyen kişiler kendilerini bu alanda geliştirmek için oyunculuk eğitimleri de almaktadır.

Online Oyunculuk Eğitimi

Üniversitelerde 2020 bahar döneminde eğitimlerin uzaktan eğitim sistemiyle devam etmesine karar verilmişti. Fakat konservatuar bölümlerinde oyunculuk gibi derslerin uzaktan eğitim ile yapılmasının mümkün olmayacağı kararı alınarak yaz dönemlerinde telafi edilmesi belirtilmişti. Oyunculuk eğitimlerinin online olarak yapılabileceğini belirten kişiler; müzik, spor ve dans derslerinde olduğu gibi oyunculuk eğitimlerinin online olması kişilere katkı sağlayacağını belirtmektedir. Oyuncu adaylarına monolog ağırlıklı parçalar verilerek online oyunculuk eğitimlerinin devam edebileceği belirtilmektedir.

Salgın sürecinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de olumsuz etkilerinin görülmesi nedeniyle oyunculuk eğitimi almak isteyen kişiler için yoğun talebin olduğu online oyunculuk eğitimi önemli fırsatlar yaratmaktadır. Global bir dünyada yaşadığımız günümüzde, online eğitimler katılımcılarına büyük avantajlar sunmaktadır. Online oyunculuk eğitimi de kişileri yönlendirerek bu alanda ne yapmaları gerektiğini öğretmektedir. Oyunculuk için okunan bölümden edinen bilgiler haricinde, online oyunculuk, kişilerin yanlışlarını düzelterek daha ileriye gitmelerini sağlamaktadır. Online oyunculuk eğitiminin faydaları şu şekildedir:

  • Kamera karşısında oyunculuk egzersizlerinin yapılmasını sağlamaktadır.
  • Kişileri oyunculuk sanatından uzaklaşmaması için idealdir.
  • Sahne korkusunun önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.
  • İnsanların sosyal yaşamında daha aktif olmasını sağlar.
  • Rol ve doğaçlama yapma yeteneklerini geliştirmektedir.
  • Dizi, film, reklam ve tiyatrolarda yer almak için gerekli donanımları sağlamaktadır.
  • Kişilerin oyunculuk hayallerine ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Korona virüs sürecinin devam ettiği ve ne zaman sonlanacağını bilmediğimiz bu dönemlerde sahne sanatları eğitimlerinin online olarak alınması ideal bir çözümdür. Bu sayede hem oyuncu adayları sahneden uzaklaşmayacak hem de kendilerine bu süreçte yeni bir şeyler katacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın