Okullar Ne Zaman Açılıyor?

 Okullar Ne Zaman Açılıyor?
Okunuyor Okullar Ne Zaman Açılıyor?

2020 yılı itibarıyla, korona virüs gerçeğinin hayatımıza girmesiyle her şey değişti. Bu gelişimin giderek arttığı bir dünyada, artık eğitim modelleri de online sisteme doğru kaydı. Bu anlamda, artık her türlü gelişmeye açık olacağımız bir dünyada yaşıyoruz. Her şeye her an hazırlıklı olmamız gerekiyor. Geriye dönülmeyeceği kesin… Eskisi gibi olmayacağı da… Dolayısıyla, artık çok radikal ve yeni bir döneme giriyoruz.

Online Eğitim Nedir?

Dünya genellikle batı ülkelerinin, Avrupa’nın ve ağırlıkla Amerika Birleşik Devletleri’nin belirlediği bir sisteme doğru ilerliyor. Öyle ki, başta İngiltere, Fransa, Almanya misali batı Avrupa ülkelerinin de baskın oldukları bir yüzyıl daha devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde Elon Musk yapay zekâyı, yapay zekâyla oluşturulacak eğitim modellerini devreye sokuyor. Bu yönde, klasik eğitim modellerinin askıya alındığı, artık devletlerin ve kurumların verdikleri diplomaların taşlamış uzmanlıklarından çok, kendini geliştirmiş, bağımsız eğitmenlerin olduğu interaktif, yeni ve hareketli bir eğitim alanı açılıyor. Online eğitim önem kazanıyor.

Burada ebeveynlere artık tek tip, karmakarışık olan ve çocuklara/gençlere pek parlak bir gelecek öngörmeyen klasik, okul eğitiminin yanında, ayrıca yeteneklerini geliştirebilecekleri, alternatif sanat, spor, danışma merkezlerinin, dil okulların olduğu, robotik eğitim sistemlerine yoğunlaşılan yaratıcı eğitim modelleri de önerilmektedir. Bu yönde, dünya artık tek bir merkezden, sosyal ve alışılmış sistem üstünden ilerlememektedir. Ailelerin de buna kendilerini hazırlamaları gerekiyor.

Okullar Açılacak Mı?

Okullar açılacak mı gibi bir soru artık günümüzü ve ilerisini belirleyecek temel sorulardan biri halini almıştır. Hiçbir şeyin kesinliğinin bulunmadığı bir yüzyıla hızla ilerlediğimizi deneyimlemekteyiz. Bu yönde, zaten karmakarışık ve yeterli olmayan eğitim sistemi, Türkiye’de daha da kötü bir gidişata ilerlemektedir. O sebeple, okullar açılacak mı sorusuyla birlikte, okullar açılsa da ben ayrıca çocuğuma ekstra bir eğitim nasıl aldırtabilirim sorusu da gündeme gelmektedir. Sanat, spor, yabancı dil, kendini ifade, dünya sisteminde başarı kazanma bağlamında her çocuk, okullardaki yetersiz ve tek tip eğitimin dışında, parlayan birer yıldız olarak, ayrı birer değerdir.

Okullar Ne Zaman Açılacak?

Okullar ne zaman açılacak sorunsalı sürünceme de olmakla ve alınan belirsiz kurallarla birlikte, kasım 2020 tarihi itibarıyla, 23 Kasım 2020’yi işaret etmektedir. Bu anlamda, aşağıdaki başlıklar bağlamında, okul takvimleri şimdilik bu şekilde belirtilmiştir:

04 Ocak 2021 tarihine kadar Uzaktan Eğitim yöntemiyle devam edilecek.

İlk dönem ara tatili– 16-20 Kasım 2020

Yarı yıl tatili- 25 Ocak-5 Şubat 2021

İkinci dönem ara tatili- 12-16 Nisan 2021

Yaz tatili- 19 Haziran 2021

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın