Öğrenme Yönetim Platformları Nelerdir?

 Öğrenme Yönetim Platformları Nelerdir?
Okunuyor Öğrenme Yönetim Platformları Nelerdir?

Pandemi süreci nedeni ile öğrencilerin eğitimleri internet üzerinden devam etmektedir. Bu nedenle de öğrencilerin sınıf ortamında eğitimlerini alabilmesi için bazı öğrenme yönetim platformları bulunmaktadır. Platformların özellikleri ders için notların paylaşılması, sunumların gerçekleştirilmesi ve düzenlenmesine uygundur.

Ayrıca öğrencilerin sınavlar esnasındaki bilgilerinin rahatça kaydedilebildiği ve sistem üzerinde yüzlerce kişinin aynı anda online olabildiği sistemler mevcuttur. Bu sistemler öğrencilerin sınıf ortamında gibi hissedebilmesi ve ders dinlemesi adına tercih edilmektedir. Platformlar sayesinde öğrencilerin öğrenimleri son hızla devam edebilmektedir.

1.      Moodle

Bu sistem herkesin kullanabileceği ücretsiz bir platformdur. Bu platform, 70 ayrı dilde ve 150 farklı ülkede aktif olarak kullanılabilmektedir. Sistemin içerisinde öğrenme yönetim platformları içerisinde en çok istenilen ödev sistemi yer alır. Ödevler sistem üzerinden yüklenebilir ve diğer şahıslarla kolaylıkla paylaşılabilir. Ayrıca sistem üzerinden duyuru yapılması ve planlama oluşturulması da mümkündür. Öğretmen eğer isterse sınavını bu sistem üzerinden de gerçekleştirebilmektedir. Sistem öğretmene ekstra bir iş bırakmaz ve otomatik olarak yoklama alır. Bu nedenle aktif olarak tercih edilen sistemlerden birisidir.

2.      Google Classroom

Bir diğer tercih edilen platformlardan birisi de Google Classroom’dur. Google güvencesi ile kullanılabilen sistem, ödev verme işlemlerini oldukça kolay bir şekilde sağlayabilmeye yardımcı oluyor. Bu sistem üzerinden sınıf oluşturmak ve her ders için ayrı bir sınıf atamak oldukça kolay bir işlemdir. Her sınıf için ayrı olarak yoklama, değerlendirme, ödev ve duyuru gibi alanlar bulunuyor. Ayrıca etkinlikler yapılmasına da izin veren bu sistem, uzaktan eğitim süresinde öğretmenlerin tercih ettiği öğrenme yönetim platformları arasında yer alıyor.

3.      Sakai LMS

Üniversiteler için özellikle kullanılan bir platform olarak yer alıyor. Bu platform üzerinden birçok farklı aktivite oluşturulabiliyor. Katılımcıların yer alabildiği tartışmalar, planlamalar, sohbetler ve haber paylaşımları bu site üzerinde aktif olarak yapılabiliyor. Ayrıca güncel duyuru paylaşımı yapmak da bu site üzerinden oldukça kolay. Ödev paylaşımı, sınav imkanı ve derslerin takibi gibi öğretmenin işini kolaylaştıran birçok özelliği de bünyesinde barındırıyor. Pratik olması nedeni ile oldukça fazla tercih ediliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın