• Ana Sayfa
  • Eba
  • Öğrenci ve Velilerin Gizlilik Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?

Öğrenci ve Velilerin Gizlilik Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?

 Öğrenci ve Velilerin Gizlilik Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?
Okunuyor Öğrenci ve Velilerin Gizlilik Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?

Pandemi süreci ile birlikte milyonlarca öğrenci okulda eğitim-öğretim alamamaya başladı. Ülke olarak bu konuya çözümler getirilmeye çalışıldı. Zaten hali hazırda kullanılmakta olan EBA Fatih Projesi bu süreçte ilk başlangıçta avantajlı olduğumuz bir projeydi. Çünkü hem öğretmenler hem öğrenciler sistemi ve nasıl kullanılması gerektiğini biliyorlardı. EBA üzerinden ödevler veriliyor ve takibi sağlanıyordu. Pandemi ile birlikte uzaktan eğitimin başlaması ile EBA sistemi milyonlarca öğrenci tarafından kullanılmaya başlandı. Yoğunluk sebebiyle sıkıntılar oluşsa da büyük ölçüde öğrenci velilerin ihtiyaçlarını karşıladı. Ama canlı dersler sırasında Öğrenci ve Velilerin Gizlilik Güvenliği Nasıl Sağlanıyor? sorusu birçok velinin ve hatta öğretmenin kafasında soru işaretleri oluşturmayadevam ediyor.

Türkiye’de Uzaktan Eğitim Süreci Nasıl İşliyor?

23 Mart’tan bu yana öğrenciler çeşitli yöntemlerle uzaktan eğitim almaya devam ediyor. Televizyon kanalları (TRT EBA TV ilkokul, TRT EBA TV ortaokul ve TRT EBA TV Lise) en aktif kullanılan yöntem. Çünkü bir çok öğrenci internet erişim olmadığı için diğer yöntemlere başvuramıyor.

Türkiye’de Uzaktan Eğitimde Hangi Programlar Kullanılıyor?

Uzaktan eğitim sürecinde birçok internet uygulaması kullanılmakta ancak başlangıçtan bu yana en çok merak edilen soru Öğrenci ve Velilerin Gizlilik Güvenliği Nasıl Sağlanıyor? Bu programlar kullanılırken bir güvenlik eksikliği var mı? Bu soru tartışmadan önce uzaktan eğitim de ülkemizde en sık kullanılan programlara göz atalım.

-EBA Canlı Ders Uygulaması ( ZOOM Uzantılı)

-ZOOM Uygulaması

-Microsoft Teams Uygulaması

Güvenlik Ne Seviyede?

Öğrenci ve Velilerin Gizlilik Güvenliği Nasıl Sağlanıyor? Uzaktan eğitimin ilk haftalarında bu programları kullananların kişisel verileri çalındığı ve kullanıldı yönünde haberler medyada geniş çapta yer almıştı. Hatta öğretmenler bu programları kullanarak ders işlemekte tereddüt dahi etmişlerdi. Bu uzun süreçte anlaşıldı ki Türkiye’de yapılan uzaktan eğitim uygulamasının yani EBA’nın altyapı, güvenlik, erişim ve kalite bakımından güçlendirilmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Güvenlik istenen seviye de değildir. Bu yüzden canlı dersler de kamera açılarak ders yapılmaması konusunda öneriler dahi olmuştur. Öğretmenler de kamera açarak ders anlatmak yerine slayt veya pdf dosyalarını ekrana yansıtarak daha güvenli yöntemler kullanmaya çalışıyorlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın