• Ana Sayfa
  • Gündem
  • Milli Eğitim Bakanlığı 2021 Yılı Sınav Takvimini Yayınladı! İOKBS ve LGS Sınavları Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

Milli Eğitim Bakanlığı 2021 Yılı Sınav Takvimini Yayınladı! İOKBS ve LGS Sınavları Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

 Milli Eğitim Bakanlığı 2021 Yılı Sınav Takvimini Yayınladı! İOKBS ve LGS Sınavları Ne Zaman Gerçekleştirilecek?
Okunuyor Milli Eğitim Bakanlığı 2021 Yılı Sınav Takvimini Yayınladı! İOKBS ve LGS Sınavları Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

Ortaöğretim okullarına hazırlanan öğrenciler tarafından İOKBS ve LGS sınavlarının ne zaman olacağı merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı sınav takvimini yayınladı, OİKBS ve LGS sınavları ne zaman gerçekleştirilecek sorusunu yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanlığı sınavlar için herhangi bir konu değişimine gitmedi ve öğrencilerin bütün konulardan sorumlu olacağını açıkladı. Ortaöğretim ve lise öğrencileri ise OİKBS bursluluk sınavlarına katılacak. Sınavlar ne zaman yapılacak?

OİKBS ve LGS Sınav Tarihi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan tarih listesine göre 6 Haziran 2021 tarihinde LGS sınavı gerçekleştirilecek. OİKBS sınav tarihi ise 25 Nisan 2021 olarak belirlendi. Ancak henüz öğrencilerin sınavlara hangi tarihlerde başvuru yapacağı açıklanmadı. Geçen sene olduğu gibi online olarak başvuru yapılıp yapılmayacağı ileri tarihlerde belirlenecek. Beklentilere göre ise OİKBS ve LGS sınavları başvurularının internet ortamından yapılması öngörülüyor.

LGS Sınavı Nasıl Olacak?

Liselere Geçiş Sınavı öğrencilere iki ayrı kategoride sunulacak, öğrenciler sayısal ve sözel olarak iki ayrı sınava tabii tutulacaklar. Sayısal sınav esnasında 40, sözel sınav esnasında ise 50 soru öğrencilere sorulacak. Sekizinci sınıf öğrencilerinin gireceği bu sınavda, toplamda 90 soru cevaplandırılacak.

Sözel sınav esnasında 10 Din Kültürü, 10 Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Yabancı Dil ve 10 ise Türkçe dersi soruları yer alacak. Sayısal sınavda ise 20 Matematik, 20 Fen Bilimleri soruları yer alacak. Sözel sınav için 75 dakika, sayısal sınav için ise 80 dakika zaman verilecek.

İOKBS Bursluluk Sınavları Nasıl Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan OİKBS ve LGS sınavları tarihlerinden sonra sınavların nasıl olacağı merak ediliyor. 25 Nisan 2021’de gerçekleştirilecek olan sınava ortaöğretim öğrencileri ve 9, 10, 11 sınıf öğrencileri tabii tutulacak. Bir oturum ile gerçekleştirilecek sınav esnasında toplamda 100 soru öğrencilere sorulacak. 120 dakika zaman verilecek olan sınava katılım için bazı şartların sağlanması gerekiyor.

  • Hane içerisinde kişi başı gelirin en çok 14,640 TL olması,
  • Sınıf tekrarı yapmamış olmak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın