Kamuda Uzaktan Çalışma Mesai Düzenlemesi

 Kamuda Uzaktan Çalışma Mesai Düzenlemesi
Okunuyor Kamuda Uzaktan Çalışma Mesai Düzenlemesi

2020 yılının Mart ayından itibaren Türkiye’de yaşanan Pandemi sürecinde, koronavirüs tedbirleri kapsamında birçok önlem alınmıştır. Alınan tedbirler sonucunda, koronavirüs vakalarında azalma görülmesi üzerine Haziran ayından itibaren salgına karşı alınan önlemlerde azaltılma yoluna gidilmiştir.

Kasım ayının başlangıcı itibari ile koronavirüs vakalarının tüm Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da büyük artış göstermesi sonucunda, yine koronavirüs tedbirleri kapsamında bazı yasaklar uygulamaya konmaya başlamıştır.

Bu bağlamda İstanbul’da vakaların oldukça artış göstermesi üzerine, kamuda uzaktan çalışma mesai düzenlenmeleri yeniden başlamıştır. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından açıklanan bu tedbirler kapsamında, kamu çalışanlarından belirli kriterlere uygun olan personellerin idari izne ayrılmasına ya da uzaktan yani evden çalışmasına karar verildiği duyurulmuştur.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından yapılan açıklamada, kamuda esnek çalışma saatleri uygulamasına geçildiği duyurulmuş ve bu kararların Bilim Kurulu tarafından yapılan tavsiyeler üzerine alındığı bildirilmiştir.

Kamuda uzaktan çalışma mesaisi düzenlemesi kapsamında; 60 yaş üstü olan çalışanların, hamile olanların ve 10 yaş ve altı çocuğu olan kadınların idari izinli sayılacağı ya da gerekli yerlerde uzaktan evden çalışacağı yer almıştır. Kalan diğer personellerin ise yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında, haftalık dönüşümlü periyotlar halinde çalışacağı bildirilmiştir.

Mesai Saatleri ve Uzaktan Çalışma Mesai Düzenlemesi ile İlgili Yeni Gelişmelerin Kapsamı

Kamuda uzaktan çalışma mesai düzenlenmesi hakkında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya şunları demiştir;

‘’İstanbul’da tüm kamu, kurum ve kuruluşlarımız kademeli mesaiye geçmişti. Bugünden itibaren dönüşümlü ve uzaktan çalışma yöntemlerinin kapsamı genişliyor. 60 yaş ve üstü çalışanlar, hamileler, kronik hastalığı bulunanlar, 10 yaş ve altı çocuğu olan kadın çalışanlar idari izinli olup evden çalışabilecek. Tüm kamu kurumları dönüşümlü çalışacak.

İşçi ve işveren sendikalarımız, meslek odalarımız, STK’larımız ile istişareler ettik. Sanayide çalışanların 07.00’de mesaiye başlaması kararı alındı. 9 Kasım’dan itibaren başlayacak. Artık kendimiz tehlikenin farkına varmalı ve bütün tedbirlere harfiyen uymalıyız.

Gerek hastanede yatan gerekse evlerinde tedavileri devam eden kardeşlerimiz için tüm gereken tedavileri yapıyoruz. Henüz salgın bitmedi kontrolü elden bırakmamalıyız. Temizlik virüse karşı büyük silahımız. Lütfen kalabalık ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak duralım.’’

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın