Kademeli Olarak Örgün Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

 Kademeli Olarak Örgün Eğitim Ne Zaman Başlayacak?
Okunuyor Kademeli Olarak Örgün Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

Covid 19 salgının ülkemizi de etkisi altına almasından dolayı, dersler yüz yüze şekilde yapılamıyordu. 16 Mart tarihinden bu yana öğrenciler okullarına gidemiyor ve uzaktan eğitimle, ders hayatlarını sürdürüyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirmiş olduğu kabine toplantısında, örgün eğitime geçişle ilgili olarak konuştu.  Yaptığı konuşmada ise örgün eğitime geçiş sürecinin başlayacağını belirtti. Birinci sınıfa gidecek olan öğrencilerin, eğitim süreci yüz yüze olarak başlamıştı. Fakat ilkokula giden öğrenciler içinde, salgına karşı yoğun bir tedbir alındığı görülmektedir. Öyle ki her öğrenci okula maskesiz şekilde giriş yapamıyor. Aynı şekilde öğretmenlerde ders anlatımlarını maskeli olarak gerçekleştiriyor. Sınıflar sürekli olarak dezenfekte edilmekte ve sıralarda yalnızca bir öğrenci oturmaktadır.

Örgün Eğitime Geçiş

Ne yazık ki salgın vakası bitmek bilmediğinden dolayı, bu durum eğitim sistemini de etkilemeye neden olmuştur. 16 Mart tarihinden bu yana öğrencilere, uzaktan eğitim hizmeti veriliyordu. Öğrencilerin dersten uzaklaşmamaları ve eğitimlerini tamamlamaları için EBA uygulaması geliştirilmişti. EBA uygulaması, birçok cihazlarda rahatlıkla kullanıldığı gibi öğrencilerin sisteme girişlerinde sorun yaşamaması için bedava internet paketleri de tanımlanmıştı. Öğrenciler örgün eğitimi fazlasıyla özlemiş ve okul hasretliğini çekerek uzaktan eğitimlerine devam ediyorlardı. Kademli olarak örgün eğitim süreci, yapılmaya başlandı. İlk olarak birinci sınıfa giden minik öğrenciler için örgün eğitim sistemi hayata geçirildi. Fakat örgün eğitime her ne kadar yavaştan geçilmiş olsa da, tedbirler bırakılmamaktadır.

Covid 19 salgınının artması durumunda, tekrardan uzak eğitim süreci söz konusu olabilir. Örgün eğitim sistemi anaokul, okul öncesi ve ilkokul 1-2 sınıflarında yapılmaya başlandı. Minik öğrenciler, ders yaşamlarına artık yüz yüze öğretmenleriyle yapabiliyor.

Üniversitelerde Örgün Eğitim Sistemi Nasıl İşleyecek?

Ekim ayına giriş yaptığımız şu günlerde, üniversitelerde ki örgün eğitim sisteminin nasıl olacağı kafa kurcalayan sorulardan biri olarak karşımıza çıkıyor.  Üniversitelerin bir bölümlerinde tedbirli şekilde örgün eğitim gerçekleşecekken, bir bölümünde ise uzaktan eğitime devam edileceği açıklandı. Uzaktan eğitim hizmetlerinin hala daha devam etmesinin sebebi ise  Coronavirüs ile ilgili olarak tatmin edici bir tablonun oluşmamasından kaynaklı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın