Google Meet Ücretsiz mi?

 Google Meet Ücretsiz mi?
Okunuyor Google Meet Ücretsiz mi?

Koronavirüs salgınının ülkemizi hatta tüm dünyanı etkilediği son dönemlerde, insanlar sevdikleriyle ve arkadaşlarıyla görüşmek için, çalışanlar iş toplantılarını internet ortamından gerçekleştirebilmek için Zoom gibi video konferans uygulamalarına yönelmektedir. Ancak Google’ın bu dönemde sunduğu ücretsiz Google Meet uygulaması kullanımı sayesinde pek çok kişi bu uygulamaya yönelmektedir.

Pandemi süreci içerisinde Google’ın ücretsiz kullanım imkânı sunduğu Google Meet uygulamasında, sınırsız kullanıma açık durumdadır. Ancak normal kullanım için 250 kullanıcıya kadar görüntülü konferans imkânı sunarken ücretsiz sürümde katılımcı sayısı maksimum 100 kişi ve görüşmeler ise 60 dakika ile sınırlandırılmaktadır. Google’ın getirdiği çeşitli güvenlik önlemleri arasında toplantıya davet edilmeyen bir kişinin toplantı sahibi tarafından onay alana kadar beklemesi de bulunmaktadır. Google Meet’in söz konusu ücretsiz sürümü için toplantılar için sabit hatlı telefon numaralarını arama olanağı bulunmamaktadır.

Google Meet Özellikleri Nelerdir?

Google tarafından GSuit’in bir parçası olan Google Meet uygulaması, ücretsiz olarak tüm kullanıcıların kullanımına sunulmaktadır. Kullanıcılarına önemli imkanlar sunan Google Meet uygulamasının özellikleri şu şekildedir:

  • Kolay bir şekilde erişim imkanından faydalanabilmektedir. İlgili bağlantı paylaşılarak davetliler, Google Meet uygulamasından ya da herhangi bir masaüstü web tarayıcısından tek tuşla toplantılara katılabilmektedir.
  • Masaüstü ekran paylaşımı olanağından yararlanılarak belge ve slayt gibi içerikler davetlilere gösterilebilmektedir.
  • Google Meet toplantıları veri aktarımı esnasında şifrelendiği için toplantıları güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.
  • Herhangi bir kısıtlama olmadan istenilen sayıda toplantı yüksek kalitede yapılabilmektedir.
  • Google Meet toplantılarında katılımcıların konuştukları, Google’ın sesli yazmı teknolojisi sayesinde eş zamanlı altyazılarla takip edilebilmektedir.

Google Meet Nasıl Kullanılır?

Google Meet uygulamasını kullanmak için kullanıcıların bir gmail hesabına sahip olması gerekmektedir. Bu sayede uçtan uca bir şifreleme gerçekleşmektedir. Google Drive içerisinde Google Meet oturumlarının kayıtları saklanabilmektedir. Google hesabı olmayan kullanıcılar, ücretsiz olarak gmail hesabı açabilmektedir.

Gmail kullanıcıları, uygulama yüklemeden Google Meet’i internet tarayıcısı üzerinden kullanabilmektedir.  Mail kutusunun sol sütununda bulunan butonlar aracılığıyla Google Meet toplantısı başlatılabilmekte ve toplantılara katılabilmektedir. Gmail kullanıcısı olmayan kişiler ise Google Play üzerinden Google Meet’i indirerek kullanmaya başlayabilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın