En İyi İçerik Hazırlama Programları Nelerdir?

 En İyi İçerik Hazırlama Programları Nelerdir?
Okunuyor En İyi İçerik Hazırlama Programları Nelerdir?

En iyi içerik hazırlama programları; uzaktan eğitim sistemlerinin oluşturması ile birlikte ilgi görmeye başladı. Üniversite eğitimi alan kişilere online eğitim sistemi kapsamında, etkin bir ders verilebilmesi için kaliteli içerikler çıkarılabilmesi gerekecektir. Bunun yanı sıra üniversite öğrencileri online sınav sistemi gereğince farklı projeler tasarlamak durumunda kalacaklardır. Bu anlamda etkin bir eğitim süreci için hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin bu tarz programlara ihtiyaçları bulunacaktır. Bu noktada basit, anlaşılır ve kaliteli içerikler çıkarılabilecek programlar tercih edilmesi son derece önemlidir. Eğitimde ders metaryeli olarak kullanılabilecek güncel pek çok uygulama bulunmaktadır.

1- Canva

En iyi içerik hazırlama programları arasında yer alan Canva, web tabanlı ücretsiz bir tasarım uygulamasıdır. Bu uygulama üzerinden sunumlar, infografik metaryeller gibi pek çok tasarımın oluşturulabilmesi mümkün olacaktır. Profesyonel bir seçenek olan Canva basit kullanımı ile ders içerikleri ve sunumlar hazırlanabilecektir. Vakit kaybını bütünüyle önleyerek, kompakt çözümler üreten bu uygulama doğru bir seçenek olabilecektir.

2- Emaze

Eğitim çerçevesinde kullanılabilecek bu program çevrimiçi sunum yazılımlarından bir tanesidir. Tüm sunumları ve diğer ders içerikleri kaliteli bir şekilde oluşturulurken, kullanıcıları da gereksiz vakit kaybı yaşamaktan alıkoyabilecektir. Emaze’de katılımcılar grup halinde değerlendirilebileceği için bu program, özellikle öğretmenler içinde başarılı bir içerik olacaktır.

3- Blendspace

En iyi içerik hazırlama programları arasında ilk sırada yer alabilecek Blendspace üzerinde işlem yapılabilmesi için öncelikle üyelik oluşturmak gerekmektedir. Etkili bir içerik oluşturulabilmesini sağlayan bu platformda ders içeriğinin sürüklenmesi ve basit bir şekilde düzenlenmesi mümkün olabilecektir. Ayrıca oluşturulan ders içerikleri, sosyal medya hesapları üzerinden de paylaşılabilecektir. Üstelik bu uygulama tamamen ücretsizdir.

4- Mobiroller

İçerik hazırlama programlarından biri olan Mobiroller, IPS ve Android cihazlar üzerinden kullanılabildiği için büyük avantaj sağlayabilmektedir. Tamamen Türkçe dil desteği ile üretilmiş olan bu uygulama, hiçbir teknik bilgi gerektirmeyecektir. Öğrenci ve öğretmenler yalnızca birkaç dakika içerisinde etkili içerikler oluşturarak, ödev ve sunumlarını gerçekleştirebilecektir.

5- Powtoon

Hem ücretli hem de ücretsiz olarak kullanılabilecek seçenekleri bulunan bu uygulama, seçilen metaryaller üzerinden başarılı animasyonlar oluşturulabilmesine yardımcı olacaktır. Uygulamaya sürükle ve bırak yöntemi ile, tüm ders içeriklerinin düzenlenmesini sağlayabilecektir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın