Eba’ya Giriş Yapamıyorum Nasıl Çözebilirim?

 Eba’ya Giriş Yapamıyorum Nasıl Çözebilirim?
Okunuyor Eba’ya Giriş Yapamıyorum Nasıl Çözebilirim?

Türkiye’de pek çok öğrenci, uzaktan eğitim modeline geçiş yapmak durumunda kaldı. Bu ise öğrencilerin çeşitli zorluklar yaşamasına neden olmakta. Çünkü uzaktan eğitim internet ortamında yapılan bir eğitim modelidir ve internetin olmadığı ortamda bu derslere giriş yapılabilmesi mümkün değildir. Öte yandan bu derslere giriş yapılabilmesi için öğrencinin bilgisayar, tablet ya da telefona ihtiyacı bulunmaktadır. Fakat bazı öğrenciler, bu noktada bir eksiklik yaşamaktadır. Bunların yanı sıra teknik bazı problemler, öğrencilerin uzaktan eğitim sistemlerine girememesine neden olmaktadır. Öğrencilerin sorduğu sorularından bir tanesi olan Eba’ya giriş yapamıyorum nasıl çözebilirim sorusunu sizler için cevapladık.

Eba Nedir?

Açılımı Eğitim Bilişim Ağı olan EBA, MEB tarafından yayına başlatılmıştır ve öğrencilerin uzaktan eğitimlerini bu ortamdan sağlayabilmesine olanak vermektedir. Birçok öğrenci, uzaktan eğitimde EBA’yı kullanmakta ve derslerini canlı olarak bu sistem üzerinden takip etmektedir. Fakat bazı durumlarda sistemde çeşitli sıkıntılar oluşmaktadır. Bu sıkıntılardan bazıları kişi kaynaklı olmakta bazıları da sistem kaynaklı olmaktadır. Kişinin interneti az ise veya çok iyi çekmiyorsa sisteme giriş yaparken çeşitli sorunlar yaşayabilmektedir. Öte yandan sisteme çok fazla yükleme yapıldığında da bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Eba’ya girilememesinin nedenleri nelerdir? Bu sorunlar nasıl çözülür? Eba’ya nasıl giriş yapılabilir?

Eba’ya Nasıl Giriş Yapılabilir?

Uzaktan eğitim için MEB tarafından uygulanmakta olan EBA, birçok öğrenci tarafından kullanılan bir sistemdir. Bazı öğrenciler bu sisteme giriş yaparken çeşitli zorluklar yaşamaktadır. Bu sorunlardan bir tanesi sistem üzerindeki yoğunluktan dolayı sistemin yavaşlamasıdır. Bu durumda öğrencinin yapabileceği bir şey yoktur. Sorunu MEB’in çözmesi gerekmektedir. Öte yandan sorun öğrencinin internetinden kaynaklanıyorsa ağ bağlantısının kontrol edilmesi gerekmektedir. Ağ bağlantısında sorun olması dahilinde de öğrenci sisteme giriş yapamayabilmektedir.

Öğrenci, sisteme giriş yapamamasının sebebini araştırmalı ve sorunun nereden kaynaklandığını öğrenmelidir. Biraz önce de söylediğimiz gibi sorun sistem kaynaklıysa eğer hatanın MEB tarafından çözülmesi gerekmektedir. Fakat öğrenci kaynaklıysa, öğrencinin bilgisayarını ve ağ bağlantısını çözmesi gerekmektedir. Bu sorunların çözülmesinden sonra sisteme başarılı bir şekilde giriş yapılacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın