Canlı Ders Teknolojileri

 Canlı Ders Teknolojileri
Okunuyor Canlı Ders Teknolojileri

Canlı ders teknolojileri; öğretmenler ile öğrencilere mekandan bağımsız olarak öğrenme ve öğretme yetisi sunabilmektedir. Canlı dersler için özel oluşturulan sosyal bilişim ağı sayesinde öğrencilerin interaktif olarak katılımı gerçekleşebilecek, eğitim ve öğrenme ihtiyacı kesintiye uğramadan devam ettirilebilecektir. Canlı ders teknolojilerinde öğrencilerin dersi kaçırması halinde, eğitim sonrasında kaydedilmiş olan videoların takibini yaparak açığını kapatabilmesi mümkün olabilecektir. Bu ders sisteminde düzenli takip, alınan verimin artırılması konusunda destekleyici olabilecektir.

Canlı Ders Teknolojileri Hakkında

Koronavirüsün ülkemizde ve dünyada bir salgına sebep olması ile birlikte, canlı ders teknolojileri kullanılmaya başlayarak oluşabilecek eğitim açığı engellenebilmiştir. MEB ve YÖK’ün tüm eğitim kurumları için geliştirdiği bu özellik sayesinde, kişilerin eğitimlerine devam edebilmesi ve müfredatın gerektirdiği eğitimleri alabilmesi mümkün olabilmiştir. Özel olarak oluşturulan EBA ve diğer uzaktan eğitim sistemleri kapsamında öğretmenlerin canlı ders verebilmesi için, okul yöneticilerinin bu sisteme giriş yapması gereklidir.

Sistemlere giriş yapıldığında Canlı ders sekmesine ulaşılması ile dersin öğretmeni canlı sınıf uygulamasını aktif olarak kullanabilecektir. Öğretmenler tarafından oluşturulan bu canlı derslerin izlenebilmesi için öğrenicinin sisteme giriş yaparak sınıfı ve şubesine özel olarak oluşturulmuş canlı derse, girmesi yeterli oluyor. Bunun yanı sıra canlı derslere anında giriş sağlayamayan öğrenciler içinde oluşturulan bu canlı dersler kayıt edilebilmektedir. Böylece sisteme giriş sağlayan öğrencilerin, dersi video üzerinden tekrar etmesi ya da kaçırdığı derste eksiğini giderebilmesi mümkün olacaktır.

Canlı Ders Teknolojilerinin Yararları

Canlı ders teknolojileri öğretmen ve öğrencilerin kampüslerine gitmeden de eğitim sürecini tamamlayabilmesine yardımcı olabilmektedir. Mekandan bağımsız olarak bu platform üzerinde öğretmen, öğrenci ve velilerin ortak bir paydada buluşabilmesi söz konusu olacaktır. Canlı ders teknolojileri, çok kapsamlı dersleri ve dersleri ilgilendiren test içeriklerini bünyesinde barındırabilecektir.

Canlı dersler sayesinde öğretmenler dersin devamlılığını sağlayabilirken, öğrencilerine ödev gönderiminde bulunabilecektir. Ayrıca canlı ders esnasında öğrencinin öğretmenine sorularını yöneltebilmesi, dersin etkin olarak takibine katkıda bulunacaktır. Kaçırılan dersin video tekrarının bulunması, öğrenci açısından büyük bir yarar sağlayabilecektir. Her detayın en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü bu sistemde, sanal sınıflar ile de eğitimde verimlilik sürdürülebilecektir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın