Canlı Ders Maliyetleri Nasıl Belirleniyor?

 Canlı Ders Maliyetleri Nasıl Belirleniyor?
Okunuyor Canlı Ders Maliyetleri Nasıl Belirleniyor?

Canlı ders maliyetleri hem eğitim kurumlarının hem de velilerin en çok dikkat ettiği konulardan biridir.

Eğitim kurumları gerek sistemlerinin altyapı kurulumu gerek öğretmenlerin bu konuda eğitimi gerek de müfredatın ona göre şekillenmesine yönelik yenilikçi bir sistem ile eğitim vermeleri nedeniyle belirli bir düzenlemeye gitmek zorunda kalmışlardır.

İnternet tabanlı eğitim modelinde sistemin kurulması, gerekli yazılım, grafik, yazı dili gibi konularda uzmanlardan destek almalarını gerekli kılmıştır. Özellikle de üniversitelerde yazılım destekli çalışmalar belli bir maliyete neden olmuştur.

Bu maliyetleri asıl belirleyen 2 unsur bulunmaktadır:

a) Yazılım ve iş gücü-emek maliyetleri
b) Güçlü Baremetal (Dedicated) sunucu maliyetleri

EBA TV ile eğitime başlanılması, ilkokul ve liseler için Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca ayrılan bir bütçenin kullanılmasını gerekli kılmıştır. Aynı zamanda müfredatın da TV’de verilecek eğitime göre düzenlenmesi ek bir iş olarak canlı ders maliyetleri arasında yer almaktadır.

Sürecin yeni olması bu gibi sorunlara neden olsa da EBA TV kurulması ile yeni sisteme tüm öğrencilerin ve de öğretmenlerin hızlı bir şekilde entegre edilmesi sağlanmıştır.

Milyonlarca öğrencinin aynı anda uzaktan eğitim alması nedeniyle oluşan yoğunluk problemini hızlı bir şekilde çözmek için EBA kontrol merkezini kurulması da diğer maliyetler arasındadır. Siber saldırılardan koruma, yoğun kullanıcı, internet trafiğinin yüksek olması gibi durumlar nedeniyle de EBA kontrol merkezi sorunlara müdahale ederek kalıcı olmamasını sağlamaktadır.

Canlı Ders Maliyeleri ve Öğrencilere Yansıması

Canlı ders maliyetleri velilerin de ilgisini çeken bir konu olmuştur. Ülkemizde her yerde internet tabanlı eğitimin alınması pek çok öğrenci için zorlayıcı bir durum haline gelmiştir. Zaman zaman internetin kopması da sisteme giriş yaşama problemlerine neden olmuştur.

Bunun yanı sıra her öğrencinin bilgisayarının, laptopunun, tabletinin ya da cep telefonunun olmaması da ekstra bir maliyet olarak ebeveynlere yük olmuştur. Ek olarak okula gitmeyip evde kalan çocukların çalışan ebeveynleri de birtakım sorunlar ile karşılaşmıştır.

Uzaktan eğitim öğrenciler, öğretmenler ve veliler açısından yeni bir deneyim olsa da içerik sağlayıcı ekipler de olmak üzere herkesin büyük çaba sarf etmesi gerekiyor. Herkes sağlığını korumak ve eğitim almaya devam etmek için çaba sarf etmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın