ALES Sınavında Uzaktan Online Eğitim ile Başarı Sağlanır mı?

 ALES Sınavında Uzaktan Online Eğitim ile Başarı Sağlanır mı?
Okunuyor ALES Sınavında Uzaktan Online Eğitim ile Başarı Sağlanır mı?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan bir sınavdır. Bu sınav yükseköğretim kurumlarına personel olarak seçilebilmek için girilme zorunluluğu bulundurmaktadır.  Araştırma görevlisi, okutman, öğretim görevlisi gibi kategorilerde atama gerçekleştirilmesi, bu sınavdan alınacak puana bağlıdır. Bu nedenle yüksek lisans yapmak isteyen ya da yükseköğretim kurumlarına atanmak isteyen bireylerin tercih ettiği bir sınavdır. Bu sınava girmek isteyen bireylerin iyi bir çalışma sürecinden geçmeleri çok büyük bir önem arz etmektedir.

ALES sınavına çalışmak için genellikle dershaneye gitmeyi tercih eden bireyler, pandemi döneminden dolayı yüz yüze bir eğitim alma şanslarını yitirmişlerdir. Bu nedenle yükseköğretim kurumlarına atanma hayali olan bireyler, online bir eğitim ile bu sınavı başarılı bir sonuçla tamamlamanın mümkün olup olmadığını merak etmektedir.

Evde Nasıl Çalışılır?

Öğrenciler, pandemi döneminden dolayı bir süre okula gidememiş ve eğitimlerinde daha fazla aksaklık olmaması için uzaktan eğitim görmüşlerdir. Uzaktan eğitimde başarıya ulaşmak isteyenlerin sıkı bir disiplin ile çalışması gerekmektedir. Zira insanlar evde oldukları zaman boşluğa düşebilir ve dikkatleri kolay bir şekilde dağılabilmektedir. Aşağıda sıralanan maddeleri uygulamanız halinde ALES de dahil tüm sınav ve eğitimlere uzaktan çalışmak mümkün olacaktır.

  • Tıpkı bir okula ya da dershaneye gidiyormuş gibi planlama yapılmalıdır. Günün belirli saatlerinde çalışılmalı ve bu saatler mümkün ise sabah saatleri tercih edilmelidir. Sabah erken kalkmaya alışan bireyler, gün planlamalarını daha kolay bir şekilde yapabilmektedir.
  • Uzaktan eğitiminize fayda sağlayacak kitapların yanı sıra kursları, videoları internet üzerinden takip ederek kendinize rehberlik edebilecek ekstra kaynaklar bulabilirsiniz.
  • Ders çalışacağınız odayı evin daha sessiz olan yerlerine göre ayarlamaya çalışın ve mümkün olduğu kadar az eşya kullanın. Fazla eşya olması dikkat bozukluklarına yol açabilir.
  • Mola vermeyi ihmal etmeyin. Uzun saatler ders çalışmak sizi daha fazla yoracak ve ders çalışma isteğinizi götürecektir. Bu nedenle sadece ihtiyaç için değil kendiniz için de mola vermeyi unutmayın.
  • Hedefinizi unutmamalı ve bu hedefe ulaşmayı ne kadar istediğinizi kendinize hatırlatmalısınız.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın